Jūs atrodaties šeit: Aktualitātes > Preses relīzes
Jūs atrodaties šeit: Aktualitātes > Preses relīzes

Veselības ministrs tiekas ar Lielbritānijas darba lietu ministru

30.06.2004
30.06.2004 - Veselības ministrs Rinalds Muciņš šodien tikās ar Lielbritānijas darba, konkurences un patērētāju lietu ministru Geriju Sutklifu (Gerry Sutclife), lai pārrunātu abu valstu nostāju par nepieciešamajiem grozījumiem Eiropas Savienības direktīvā 93/104/EC attiecībā uz dažiem darba laika organizēšanas aspektiem.

opas Savienības direktīvā 93/104/EC attiecībā uz dažiem darba laika organizēšanas aspektiem.

Lielbritānija ir pirmā valsts, kas iebildusi pret Eiropas Komisijas ierosinātajiem grozījumiem no darba laika direktīvas svītrot normu, kas dod iespēju darba devējam neievērot maksimālo nedēļas darba laiku noteiktā atskaites periodā, ja darbinieks tam piekrīt (t.s."opt-out" princips), proti, ja darbinieks vēlas, viņš var strādāt arī 48 stundas nedēļā, vienojoties par to ar darba devēju. Ja šī norma tiktu svītrota no direktīvas, darba ņēmējs nedēļā varētu strādāt maksimāli 40 stundas nedēļā. Šāds direktīvas labojums var negatīvi ietekmēt arī Latvijas veselības nozari, jo jau tagad Latvijā, darbaspēka trūkuma dēļ, medicīnas personāls reizēm strādā arī vairāk par 40 stundām nedēļā.

Svarīgs diskusiju objekts ir arī darba laika definīcija, jo katrā valstī darba laiks ir noteikts citādi. Latvijas likumdošanā par darba laiku apzīmē to laika periodu, kad darba ņēmējs atrodas darba devēja rīcībā. Būtiski tas ir attiecībā arī uz mediķiem, kas strādā Katastrofu medicīnas centrā. Dežūras laikā šie speciālisti var atrasties savā dzīves vietā, nevis darba vietā, taču jebkurā brīdī viņus var izsaukt veikt savus pienākumus. Šīm personām tiek maksāts tikai par izsaukumu skaitu, taču darba laikā netiek ieskaitīts tas laiks, ko persona pavada, gaidot kārtējo izsaukumu (t.s šon call" princips). Šī jautājuma aktualitāti iezīmēja divi Eiropas Kopienas tiesas spriedumi ? divi Vācijā strādājoši ārsti iesniedza tiesā prasību, lūdzot darba laikā ieskaitīt arī laiku starp izsaukumiem. Tiesa lēma prasītājam par labu un kvalificēja arī ārstu dežūras kā darba laiku

Veselības ministrs Rinalds Muciņš sarunā ar Lielbritānijas pārstāvjiem norādīja, ka Veselības ministrijai ir līdzīga nostāja šajos jautājumos. Eiropas Komisijas ieteiktie direktīvas grozījumi veselības sektoram nav izdevīgi, kas var atsaukties arī uz valsts budžetu.

Lielbritānijas priekšlikumu atbalsta astoņas Eiropas Savienības valstis (Dānija, Zviedrija, Nīderlande, Vācija, Francija, Igaunija, Slovākija, Ungārija), tai skaitā arī Latvijas Veselības ministrija.
Lielbritānijas pārstāvji par šo jautājumu diskutē arī ar Labklājības ministriju, Latvijas Darba devēju konfederāciju un Latvijas Brīvo arodbiedrību savienību.

Pieteikties jaunumiem sadaļai:   Aktualitātes > Preses relīzes