Jūs atrodaties šeit: Aktualitātes > Preses relīzes
Jūs atrodaties šeit: Aktualitātes > Preses relīzes

Informācija par veselības ministra neoficiālo vizīti Igaunijā

08.05.2004
08.05.2004 - Veselības ministrs Rinalds Muciņš un Veselības ministrijas speciālisti aizvadītajās divās dienās viesojās kaimiņvalstī Igaunijā, lai iepazītos ar Igaunijas pieredzi veselības aprūpes jautājumos. Ministru no Igaunijas puses visā vizītes laikā pavadīja Igaunijas Sociālo lietu viceministrs Kūlvar Mand. Vizītes laikā veselības ministrs tikās arī ar Igaunijas Sociālo lietu ministru Marko Pomerantu.

zītes laikā veselības ministrs tikās arī ar Igaunijas Sociālo lietu ministru Marko Pomerantu.

Neoficiālās vizītes pirmajā dienā abu pušu pārstāvji apmeklēja topošo jauno Pērnavas slimnīcu. Jauno slimnīcu Pērnavā sāka būvēt 1988.gadā, taču gadu gaitā tā vairākkārt pārplānota. Paredzēts, ka šī slimnīca tiks pabeigta šā gada oktobrī un tajā tiks apvienotas piecas patlaban Pērnavā esošās ārstniecības iestādes. Līdz ar to Pērnavā pēc šīs slimnīcas pabeigšanas būs tikai viena slimnīca. Slimnīcas ēku Pērnavā būvē valstij piederoša nekustamā īpašuma kompānija un pašvaldībai piederošā slimnīca nomās to no šīs kompānijas.

Veselības ministrs un viņu pavadošā delegācija vizītes pirmajā dienā kopā ar Igaunijas Veselības aprūpes padomes locekļiem diskutēja par neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta un katastrofu medicīnas attīstību, kā arī par ar ārstniecības personu reģistrāciju saistītiem jautājumiem. Jautājumā par iestrādēs neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta attīstībā un katastrofu medicīnas sistēmas darbībā arī Latvijas pieredze ir nozīmīga Igaunijas kolēģiem.

Tikšanās laikā ar Igaunijas Veselības apdrošināšanas fonda valdes priekšsēdētāju veselības ministrs Rinalds Muciņš iepazinies ar Igaunijas veselības apdrošināšanas sistēmu, ambulatorās un stacionārās veselības aprūpes pakalpojumu apmaksas kārtību.
Latvijas delegācija iepazinās ar valsts īpašumā esošo Ziemeļigaunijas reģionālo slimnīcu Tallinā. Šī slimnīca pēc juridiskās formas darbojas kā nodibinājums un apvieno sevī aptuveni desmit mazākas slimnīcas, piemēram, onkoloģijas slimnīcu, psihiatrisko slimnīcu un citas. Tallinā kā pašvaldības kapitālsabiedrības darbojas vēl divas citas slimnīcas, kuras katra arī izveidota kā vairāku slimnīcu apvienības. Kopumā Tallinā pirms šo slimnīcu apvienības izveides darbojās vairāk nekā 20 dažāda lieluma slimnīcas.

Vizītes otrajā dienā Latvijas delegācija apmeklēja arī Tartu universitātes slimnīcu, kurā ir apvienotas 15 ārstniecības iestādes. Šī slimnīca darbojas kā nodibinājums un tai ir trīs īpašnieki ? valsts, Tartu universitāte un pašvaldība.
Vizītes noslēgumā veselības ministrs Rinalds Muciņš un Igaunijas Sociālo lietu viceministrs Kūlvar Mand apmeklēja Valgas un Valkas slimnīcas. Tā kā pēc abu valstu iestāšanās Eiropas Savienībā robeža starp abām valstīm kļūst arvien simboliskāka, veselības ministrs uzsāka sarunas ar Igaunijas pārstāvjiem par kopīgu sadarbību veselības aprūpes organizācijā Valkā - Valgā. Šajās pilsētās katrā ir sava slimnīca, bet attālums starp slimnīcām ir tikai 1,5 kilometri. Līdz ar to ir jāmeklē, lai daudz lietderīgāk izlietotu esošos veselības aprūpes resursus.

Veselības ministrs Rinalds Muciņš atzīst, ka abām valstīm ir daudz kopīgu problēmu, tomēr Igaunija daudz drosmīgāk ir realizējusi uzsāktās reformas. Šo reformu gaitā četros gados Igaunijā no 66 slimnīcām ir izveidotas 15 slimnīcas, kurās ir aptuveni 8000 gultu (salīdzinoši Latvijā darbojas aptuveni 120 slimnīcas ar vairāk nekā 21 000 gultu), tādējādi resursus izmantojot daudz koncentrētākā veidā. Pēc reformu realizācijas ieguvēji ir abas puses ? gan pacienti, kuri saņem kvalitatīvu pakalpojumu, gan arī medicīnas personāls, kas iegūst lielāku atalgojumu un labākus darba apstākļus. Tā piemēram, Tartu universitātes slimnīcas ārsta vidējais atalgojums mēnesī ir 15 000 Igaunijas kronu jeb aptuveni 640 (pēc šodienas kursa 636) lati. Slimnīcu apvienošana ļauj ekonomēt līdzekļus administratīvajām funkcijām, ietaupās līdzekļi transporta izdevumiem un šos ietaupītos līdzekļus iespējams novirzīt veselības aprūpes pakalpojuma kvalitātes uzlabošanai un medicīnas personāla atalgojuma paaugstināšanai. Ministrs atzīst, ka šāda abu valstu sadarbība ir jāturpina, lai nākotnē mūsu valsts varētu vieglāk izvairīties no kļūdām, kas rodas reformu īstenošanas laikā.

Pieteikties jaunumiem sadaļai:   Aktualitātes > Preses relīzes