Jūs atrodaties šeit: Aktualitātes > Preses relīzes
Jūs atrodaties šeit: Aktualitātes > Preses relīzes

Informācija par situāciju ar ambulatoro pakalpojumu apmaksu Rīgā

29.04.2004
29.04.2004 - Veselības ministrija pēc informācijas analīzes konstatējusi neatbilstību starp noslēgtajos līgumos par ambulatoro pakalpojumu apmaksu Rīgā noteiktajām summām un reālajām budžeta iespējām tās segt. Pašreizējā situācija liecina, ka gada sākumā Veselības obligātās apdrošināšanas valsts aģentūras (VOAVA) noslēgtie līgumi par ambulatoro pakalpojumu sniegšanu draud iztukšot šai jomai pienākošos daļu veselības aprūpes budžetā jau rudenī. VOAVA slēdzot līgumus par ambulatoro pakalpojumu sniegšanu šajā gadā par pamatu aprēķiniem ņēmusi budžeta situāciju 2003.gada decembrī, nevis 2003.gada budžeta vidējo rādītāju. Līdz ar to jau patlaban par četriem mēnešiem Rīgā noslēgti VOAVA līgumi par lielāku pakalpojumu apjomu, nekā veselības aprūpes budžets spēj segt.

slēgti VOAVA līgumi par lielāku pakalpojumu apjomu, nekā veselības aprūpes budžets spēj segt.

Veselības ministrija kopā ar VOAVA un ambulatorās aprūpes pakalpojumu sniedzēju darba devēju asociāciju izskata visas iespējas, lai rastu šīs situācijas risinājumu. Lai kompensētu gada sākumā izlietoto, ambulatoro pakalpojumu apjomu Rīgā varētu nākties samazināt līdz pat 25%, tomēr ministrija šo problēmu nekādā gadījumā nerisinās par ķīlniekiem ņemot iedzīvotājus, kuru veselība ir atkarīga no šo pakalpojumu saņemšanas.

Problēmu padziļina arī 2004.gadā veiktais neproporcionālais līdzekļu sadalījums ambulatoro pakalpojumu apmaksai starp reģioniem, kā rezultātā Rīgā finansējuma apjoms salīdzinājumā pret 2003.gada finansējumu ir samazinājies par 2%, bet, piemēram, Kurzemē pieaudzis par 20%.

Veselības ministrija norāda, ka veselības aprūpes budžets līdz šim ir pieaudzis un netiek runāts par pakalpojuma apjoma samazinājumu ambulatorajai vai stacionārajai veselības aprūpei. Pakalpojuma apjoms kādā jomā tiek samazināts gadījumos, kad nav izpildīts līgumos noteiktais apjoms, kad pastāv pakalpojuma sniegšanas sezonalitāte vai kad pakalpojums tiek sniegts nekvalitatīvs. Tomēr 2004.gadā veselības aprūpes budžets nebija tādā apmērā, lai varētu nodrošināt pakalpojumu apmaksu 2003.gada decembra līmenī. 2004.gada budžeta pieaugums ir attiecināms uz minimālās darba algas pieauguma kompensāciju un piemērotās vērtības nodokļa likmes piemērošanu medikamentiem.

Veselības ministrs Rinalds Muciņš atzīst, ka šīs situācijas apzināšanās šobrīd, nevis tad, kad budžets jau ir izsmelts, ļauj ministrijai kopā ar citām institūcijām meklēt problēmas risinājumus un darīt visu iespējamo, lai neciestu šo pakalpojumu saņēmēji ? iedzīvotāji. Ministrs uzsver, ka šīs problēmas risinājuma meklējumi ir cīņa ar sekām, kas radušās iepriekš pieņemot nepārdomātus un sasteigtus lēmumus.

Pieteikties jaunumiem sadaļai:   Aktualitātes > Preses relīzes