Jūs atrodaties šeit: Aktualitātes > Preses relīzes
Jūs atrodaties šeit: Aktualitātes > Preses relīzes

Veselības ministrija aicina nepakļauties ažiotāžai un neiepirkt medikamentus lielos daudzumos.

13.04.2004
13.04.2004 - Veselības ministrija aicina iedzīvotājus nepakļauties zāļu tirgotāju spiedienam un saceltajai ažiotāžai, un neiepirkt medikamentus lielos daudzumos. Ministrija uzsver, ka medikaments ir jālieto saskaņā ar ārsta vai, bezrecepšu medikamenta gadījumos, arī ar farmaceita norādījumiem, tādējādi jālieto tikai tādās devās, kādās nepieciešams slimības pārvarēšanai. Līdz ar to, iepērkot medikamentus lielos daudzumos, rodas risks tos neizlietot ražotāja noteiktajos derīguma termiņos, kas, savukārt, rada papildus risku ikviena cilvēka veselībai.

das risks tos neizlietot ražotāja noteiktajos derīguma termiņos, kas, savukārt, rada papildus risku ikviena cilvēka veselībai.

Veselības ministrija uzsver, ka uzreiz pēc 1.maija no Latvijas zāļu tirgus nepazudīs tie medikamenti, kuri netiek ražoti saskaņā ar Labas ražošanas prakses prasībām. Pēc ministrijas rīcībā esošās informācijas, zāļu lieltirgotāji šos medikamentus jau ir iepirkuši un tiks turpināta to izplatīšana Latvijas aptiekās, taču no jauna šīs zāles nevarēs ievest, kamēr ražotne neatbildīs nepieciešamajiem standartiem. Tomēr nevienā no gadījumiem iedzīvotāji nepaliks bez nepieciešamajiem medikamentiem. Tos medikamentus, kuru reģistrācijas dokumentācija neatbildīs ES prasībām, aizstās ar atbilstoši prasībām ražotiem kvalitatīviem un drošiem medikamentiem. Arī tie medikamenti, kuru reģistrācija š.g. 1.maijā tiks apturēta līdz nepieciešamās dokumentācijas saņemšanai, būs atkal pieejami patērētājiem tiklīdz Valsts zāļu aģentūra saņems visus nepieciešamos dokumentus un informāciju. Savukārt ārstu un farmaceitu pienākums ir sniegt pacientiem visu nepieciešamo informāciju par zālēm, tajā skaitā arī par cenu jautājumiem, lai izvēlētos piemērotākās no Latvijas zāļu reģistrā iekļautajām zālēm.

Veselības ministrija nenoliedz, ka pēc 1.maija par dažiem procentiem celsies medikamentu cenas, līdz ar PVN likmes 5% apmērā ieviešanu. Tas ir viens no nosacījumiem, kas Latvijai kā Eiropas Savienības dalībvalstij ir jāievēro. Tomēr šis medikamentu cenu kāpums nebūs izteikts un ļoti jūtams tiem cilvēkiem, kuri ārstēšanās nolūkā lieto samērā lētus medikamentus. Šo medikamentu cenu kāpumu nedz Veselības ministrija, nedz kāda cita valsts institūcija ietekmēt nevar. Vienlaicīgi brīvas preču kustības principu ieviešana varētu novest pie atsevišķu ES ražotu medikamentu cenu samazināšanās. Ministrija norāda, ka iestāšanos Eiropas Savienībā izvēlējās Latvijas pilsoņi, kas pagājušajā gadā pārliecinoši nobalsoja par un tādējādi netieši pateica arī savu jāvārdu tiem principiem, tiem nosacījumiem un tai likumdošanai saskaņā ar kuru mums visiem būs turpmāk jādzīvo. Tāpēc ir skaidri jāapzinās, ka stingra likumdošanas prasību ievērošana ir vienīgais ceļš, kas ejams valsts izpildinstitūcijām neatkarīgi vai tās ir tiesībsargājošās vai arī atbildīgas par zāļu kontroli valstī.

Tomēr ministrija ir ieinteresēta, lai visi pieprasītie medikamenti paliktu zāļu tirgū. Valsts Zāļu aģentūra un Valsts farmācijas inspekcija turpinās diskusijas ar ražotājiem, sekos un pārbaudīs ražotnes, lai brīdī, kad ražošana atbildīs Labas ražošanas prakses standartiem, varētu atjaunot attiecīgo medikamentu reģistrāciju Latvijā (piemēram, aktīvā ogle, korvalols, validols un citi). Šobrīd nav pamata domāt, ka visas Krievijā vai citās NVS valstīs ražotās zāles Latvijā vairs nebūs iegādājamas. To ražotņu, kuras atbildīs standarta prasībām, preparāti saglabās vietu mūsu tirgū.

Pieteikties jaunumiem sadaļai:   Aktualitātes > Preses relīzes