Jūs atrodaties šeit: Aktualitātes > Preses relīzes
Jūs atrodaties šeit: Aktualitātes > Preses relīzes

Veselības ministrijas informācija saistībā ar saslimšanas gadījumiem Kurzemē

08.03.2004
Sakarā ar to, ka vienā no valsts reģioniem ir konstatēti vairāki saslimšanas gadījumi ar līdzīgu klīnisko ainu un pagaidām nezināmu slimības izcelsmi, un lai novērstu iespējamos turpmāko draudus iedzīvotāju veselībai, Veselības ministrijā ir notikušas vairākas ārkārtas medicīniskajās operatīvās komisijas sēdēs, kurās tika nolemts izveidot ekspertu grupu, kuru vada Rīgas Stradiņa universitātes Anestezioloģijas un reanimatoloģijas katedras profesors, toksikologs Viesturs Liguts. Ekspertu grupai ir jānoskaidro iespējamais šo slimnieku saslimšanas cēlonis.

sors, toksikologs Viesturs Liguts. Ekspertu grupai ir jānoskaidro iespējamais šo slimnieku saslimšanas cēlonis.

Kopumā Kuldīgas un Talsu rajonos ar aizdomām par saslimšanu ar pagaidām nenoskaidrotu diagnozi laika posmā no 26.februāra ir stacionēti 15 cilvēki. Slimnieku veselības stāvoklis ir stabils, viņu dzīvībai briesmas nedraud. Šos saslimšanas gadījumus vieno kopīga teritorija, lielākā daļa saslimušo ir sievietes virs 60 gadu vecuma, kā arī visi 15 slimnieki ir lietojuši vienu medikamentu ? askofēnu.

Ekspertu grupa turpina iesākto darbu, lai noskaidrotu konkrētu diagnozi. Līdz nākamās nedēļas sākumam turpināsies epidemioloģiskā izmeklēšana, tiek veikts  gadījuma kontroles pētījums.

Profesors V.Liguts atzīmē, ka šajos gadījumos varētu runāt par farmakokinētiskām un farmakodinamiskām īpatnībām, kuru mijiedarbība ir izsaukusi hipoglikēmiju ? strauju cukura līmeņa pazemināšanos. Medikamentu sastāvā esošās vielas ? acetilsalicilskābe (aspirīns) un paraceptamols jūtīgiem indivīdiem var izraisīt cukura līmeņa pazemināšanos. Šajos saslimšanas gadījumos slimniekiem nav bijis arī pilnvērtīgs uzturs, kas pastiprina šādu simptomu rašanos.
Sakarā ar šiem gadījumiem ir veiktas dažādas analīzes, lai pārliecinātos par medikamenta askofēna atbilstību standartiem. Līdz šim veiktās analīzes neliecina par novirzēm no apstiprinātajām kvalitātes normām. Medikaments askofēns tiek izplatīts visā valstī, bet saslimšanas gadījumi ir koncentrēti vienā vietā. Pēc profesora Liguta domām, šos saslimšanas gadījumus varētu vienot kopējā vidē.

Turklāt, kā liecina statistiskie rādītāji, Latvijā gadā tiek izlietoti aptuveni desmit miljoni askofēna tablešu, taču līdz šim nekādas veselības problēmas šī medikamenta lietošana nav izraisījusi un valsts kompetentās institūcijas nav saņēmušas nevienu speciālistu ziņojumu par iespējamām blakusparādībām, ko varētu būt izraisījusi šī medikamenta lietošana. Tomēr Veselības ministrija un izveidotā ekspertu grupa atgādina, ka medikamenti ir jālieto pamatoti, ierobežotā daudzumā un tikai stingrā saskaņā ar medikamentiem pievienoto instrukciju. Pirms uzsākt kāda medikamenta lietošanu OBLIGĀTI ir jākonsultējas ar savu ģimenes ārstu vai, attiecībā uz bezrecepšu zālēm, arī farmaceitu aptiekā.

Pieteikties jaunumiem sadaļai:   Aktualitātes > Preses relīzes