Jūs atrodaties šeit: Aktualitātes > Preses relīzes
Jūs atrodaties šeit: Aktualitātes > Preses relīzes

Veselības ministrijas informācija par konstatēto nātrija oksibutirāta nelegālo apriti

30.01.2004
Veselības ministrija un tās pakļautībā esošās farmācijas nozares institūcijas ir izanalizējušas datus par zāļu legālo apriti (ražošanas uzņēmums, zāļu lieltirgotavas, aptiekas, ārstniecības iestādes) saistībā ar konstatēto nātrija oksibutirāta injekciju šķīduma nokļūšanu nelegālajā apritē.

ecības iestādes) saistībā ar konstatēto nātrija oksibutirāta injekciju šķīduma nokļūšanu nelegālajā apritē.

Pēc datu analīzes un farmaceitiskās darbības uzņēmumos veiktajām pārbaudēm Valsts farmācijas inspekcija (VFI) vairākās aptiekās ir konstatējusi nātrija oksibutirāta injekciju šķīdumu nepamatotu izsniegšanu. Informācija un dokumenti par minētajiem pārkāpumiem ir nodoti Valsts policijai un Farmaceitiskās darbības licencēšanas komisijai.

Farmaceitiskās darbības licencēšanas komisija ir pieņēmusi lēmumu apturēt divu aptieku farmaceitisko darbību un informāciju par farmaceitu un farmaceitu asistentu pārkāpumiem nosūtījusi Latvijas Farmaceitu biedrībai. Farmaceitiskās darbības licencēšanas komisija ir lūgusi Latvijas Farmaceitu biedrību izskatīt jautājumu par farmaceitu sertifikātu anulēšanu.

Pilnībā farmaceitiskās darbības uzņēmumu pieļauto pārkāpumu izvērtēšana ir plānota Farmaceitiskās darbības licencēšanas komisijas sēdē šā gada 18.februārī pēc Valsts farmācijas inspekcijas apkopotās informācijas un viedokļu no Latvijas Farmaceitu biedrības un Latvijas Zāļu lieltirgotāju asociācijas saņemšanas.

Vienlaicīgi Veselības ministrijas Farmācijas departaments, Valsts farmācijas inspekcija un Valsts zāļu aģentūra ir analizējušas pašreizējo psihotropo zāļu uzraudzības sistēmu un ir veikušas, kā arī plāno veikt pasākumus, lai to pilnveidotu. Tiks sagatavoti priekšlikumi efektīvai narkotisko un psihotropo vielu, kā arī prekursoru izplatīšanas monitoringa sistēmas izveidošanai, īpašu uzmanību pievēršot šo vielu iespējamās ļaunprātīgās lietošanas identificēšanai. Ir izdots Veselības ministrijas iekšējais normatīvais akts par stingrākiem kontroles pasākumiem nātrija oksibutirāta izplatīšanā, tiek gatavots plāns trūkumu novēršanai un sadarbības pilnveidošanai ar tiesībsargājošajām institūcijām un ārstniecības personām, kas ievērojami samazinās šādu gadījumu rašanos nākotnē.

Veselības ministrija uzsver, ka nātrija oksibutirāts nav narkotika, taču tā ir psihotropa viela, kas psihotropo vielu sarakstā ir iekļauta kopš 1993.gada. ANO 1971.gada Konvencijas par psihotropām vielām kontrolējamo vielu sarakstos nātrija oksibutirāts ir kopš 2001.gada.

Pasaulē nātrija oksibutirāta nepamatota lietošana ir pieaugusi tieši pēdējos gados.

 

Pieteikties jaunumiem sadaļai:   Aktualitātes > Preses relīzes