Jūs atrodaties šeit: Aktualitātes > Preses relīzes
Jūs atrodaties šeit: Aktualitātes > Preses relīzes

VM: veselības aprūpei ik gadus nepieciešams vienmērīgs un prognozējams ieņēmumu pieaugums

21.01.2004
Lai nodrošinātu valdības deklarācijā definēto veselības aprūpes mērķu izpildi, Veselības ministrija uzsver, ka veselības aprūpei ir nepieciešams prognozējams, ikgadējs un vienmērīgs ieņēmumu pieaugums vismaz 0,5% apmērā no iekšzemes kopprodukta. Jau nākamajā ? 2005.gadā ? veselības aprūpei papildus būtu nepieciešami vismaz 33,65 miljoni latu, kas ir 0,5% no Finanšu ministrijas prognozētā iekšzemes kopprodukta (IKP) 2005.gadam.

nepieciešami vismaz 33,65 miljoni latu, kas ir 0,5% no Finanšu ministrijas prognozētā iekšzemes kopprodukta (IKP) 2005.gadam.

Veselības ministre Ingrīda Circene: "Sakārtojot vairākas veselības aprūpes sistēmas pozīcijas un līdz ar to arī finansējumu, ir iespējams efektīvāk novirzīt un izlietot 5-10% jau esošā veselības aprūpes budžeta finansējuma. Tomēr nav iespējams apmierinoši strādāt situācijā, kad nepieciešams ir līdz pat 50% lielāks finansējums nekā pašlaik. Līdz ar to izvērtējot sociāli jūtīgās tēmas, uz ko koncentrēties 2005.gadā, ir izstrādāts Veselības ministrijas redzējums iespējamam 0,5% no IKP finansējuma palielinājumam 2005.gadam. Turamies pie principa, ka ir jāsniedz priekšlikumi, lai pārliecinātu sabiedrību un koalīciju par nepieciešamo finansējuma pieaugumu veselības aprūpei. Uzsveru, ka šie ir tikai ministrijas priekšlikumi, kas vēl jāakceptē politiskā līmenī, apspriežot koalīcijas partneru starpā."

Ņemot vērā faktiskās valsts budžeta iespējas un atbilstoši Veselības ministrijas prioritātēm 2005.gadā, papildus finansējums būtu nepieciešams vairāku neatliekamu problēmu risināšanai:

 • 10 miljoni latu nepieciešami medikamentiem stacionārai palīdzībai.
  2003.gada budžetā finansējums stacionāro pakalpojumu cenā medikamentiem bija nodrošināts 55% apmērā no pilnas veselības aprūpes pakalpojuma cenas. Atbilstoši Veselības ministrijas informatīvajam ziņojumam "Par pilnas veselības aprūpes pakalpojuma cenas ieviešanas vidēja termiņa plānu 2004.-2008.gadam", plānojot laika posmā no 2005.-2007.gadam ikgadēju pieaugumu par 15%, 2005.gadā papildus nepieciešami 10 miljoni latu. 2004.gada budžetā nav bijis iespējas paredzēt papildus finansējumu medikamentu nodrošināšanai.
 • 10 miljoni latu būtu nepieciešami zāļu kompensācijas nodrošināšanai slimībām, kurām tā tika atlikta saistībā ar finansējuma trūkumu.
  Šīs slimības būtu, piemēram, psihiskās, endokrīnās, elpošanas sistēmas, muskuļu un skeleta slimības - atbilstoši Veselības ministrijas apstiprinātajam kompensācijas kārtības ieviešanas plānam.
 • Viens miljons latu būtu nepieciešams endoprotezēšanas rindu samazinājumam 2005.gadā.
  2004.gada sākumā valstī rindā uz endoprotezēšanu bija 9456 iedzīvotāju. Piešķirot papildus finansējumu 2005.gadā tiktu papildus nodrošināta endoprotezēšanas operācijas iespēja 700 cilvēkiem.
 • 2,4 miljoni latu būtu nepieciešami, lai samazinātu rindas ambulatorajā aprūpē, tādējādi uzlabojot iedzīvotājiem ambulatoro pakalpojumu pieejamību.
 • 2 miljoni latu būtu nepieciešami, lai veiktu pasākumus iedzīvotāju mirstības mazināšanai no sirds un asinsvadu slimībām.
  Ņemot vērā to, ka invazīvā kardioloģija pašlaik ir ļoti jūtīga nozare, minētie līdzekļi tiktu izlietoti invazīvās kardioloģijas rindas samazināšanai, papildus 50 sirds operāciju veikšanai bērniem, lai likvidētu rindu šī pakalpojuma veikšanai.

Ministrija arī uzsver, ka papildus līdzekļi 2005.gadā būtu nepieciešami vakcīnu iegāžu izmaksu segšanai, saistībā ar medikamentu cenu pieaugumu un rezervju nodrošināšanai, atbilstoši Pasaules Veselības organizācijas prasībām (0,21 miljoni latu); dzimstības jautājumu risināšanai (0,2 miljoni latu); smagi slimo, neārstējamo slimnieku aprūpei jeb paliatīvajai aprūpei(0,34 miljoni latu); kā arī Rīgas Stradiņa universitātei pilna laika studiju izmaksu nodrošināšanai uz vienu studējošo (0,5 miljoni latu).

Atgādinām, ka 2004.gadā piešķirtais budžeta pieaugums - 34 miljoni latu, jau ir 0,55% no IKP (2004.gada prognoze) un galvenokārt tiek novirzīts medicīnas darbinieku darba samaksai.

Pieteikties jaunumiem sadaļai:   Aktualitātes > Preses relīzes