Jūs atrodaties šeit: Aktualitātes > Preses relīzes
Jūs atrodaties šeit: Aktualitātes > Preses relīzes

VM: Ar šo gadu tiek samazinātas rindas uz endoprotezēšanas operācijām

15.01.2004
Šodien preses konferencē veselības ministre Ingrīda Circene, Latvijas Traumatologu un ortopēdu asociācijas prezidents Valdis Zatlers un Veselības obligātās apdrošināšanas valsts aģentūras (VOAVA) direktora vietas izpildītājs Zigurds Lasovskis informēja par paveikto darbu, lai risinātu sasāpējušo situāciju ar rindām uz endoprotezēšanas operācijām. Situācija ir nopietna, jo pēdējo gadu laikā ir izveidojusies 9500 pacientu gara rinda.

nas operācijām. Situācija ir nopietna, jo pēdējo gadu laikā ir izveidojusies 9500 pacientu gara rinda.

No 2003.gada vasaras Veselības ministrijas uzdevumā VOAVA strādāja pie endoprotezēšanas operāciju rindu problēmas risināšanas.
Savukārt, jau šī gada sākumā ir sperts nopietns solis, lai ieviestu sistēmu, kā turpmāk strukturēt un risināt endoprotezēšnas problēmu. 

Sešu mēnešu laikā tika veikts izvērtēšanas darbs. Kopā strādāja Tarumatologu un ortopēdu asociācijas eksperti, VOAVA speciālisti un ministrijas darbinieki. Tika konstatēts, ka 231 cilvēka stāvoklis ir kritisks un ir nepieciešams veikt neatliekamu operāciju. Darbs pie neatliekami operējamo pacientu apzināšanas ir komandas darbs. Komandā darbojas ģimenes ārsti, speciālisti, slimokase, VOAVA un ministrija. Tika nolemts, ka šos cilvēkus nepieciešams operēt neatliekamā kārtā, izmantojot līdzekļus no VOAVA 2004.gada Rezerves fonda līdzekļiem 313 tūkstošu latu apjomā.

Vienlaicīgi Veselības ministrija un VOAVA pusgadu ir strādājusi, lai racionalizētu endoprotezēšanas operāciju rindu un cenu veidošanās principus. Līdz ar to pašreiz ciešā sadarbībā ar traumatologu un ortopēdu ekspertiem ir panākta savstarpēja pretimnākoša vienošanās. Rezultātā ir parēķināts, ka šogad 9 cilvēku vietā būs iespējams izoperēt 10, līdz ar to ievērojami efektīvāk tiks izlietoti valsts līdzekļi un samazināta rinda.

Ingrīda Circene: "Endoprotezēšanas operācijas rindas samazināšana ir reāla iespēja šajā gadā palīdzēt un atvieglot neciešamas sāpes veicot operācijas 1505 cilvēkiem. Valsts šogad apmaksās par 379 operācijām vairāk nekā pagājušajā gadā. Veselības ministrija ir gandarīta un pateicas visiem par ieguldīto darbu. Pie operāciju cenu pārskatīšanas turpināsim strādāt arī turpmāk."

Turpmāk efektīvai rindu mazināšanai tiks izmantotas dažādas pieejas raugoties no vairākām pozīcijām. Ir jāapzinās, ka katru gadu ir nepieciešams pārskatīt rindā esošo pacientu stāvokli, lai konstatētu neatliekamos pacientus. Arī nākošgad varētu tikt veiktas šādas neatliekamas operācijas. Tas radīs pamatotāku iedzīvotāju rindā stāšanos un mazinās iedzīvotāju bailes laicīgi nesaņemt pakalpojumu.

Ministrija ar VOAVA un pakalpojuma sniedzējiem ir vienojušies, ka atsevišķos gadījumos, ja pacients vēlēsies iegādāties protēzi par saviem līdzekļiem, tas būs iespējams. Savukārt operāciju, kā līdz šim apmaksās valsts. Šāds risinājums nekādā veidā neietekmēs un nepasliktinās rindā jau esošo pacientu situāciju, tomēr samazinās rindas garumu.

Veiktie pasākumi pie endoprotezēšanas jautājumu risināšanas, uzskatāms par sākumu, lai sakārtotu pakalpojumu cenas veidošanās principus veselības aprūpes sistēmā kopumā. Pašreiz dārgi tiek maksāts par dažādām tehnoloģijām, instrumentiem un medikamentiem, bet savukārt nepietiekami samaksāts par ārstu un māsiņu darbu.
Kā nākamo izvērtēs gultas dienas cenu.

Pieteikties jaunumiem sadaļai:   Aktualitātes > Preses relīzes