Jūs atrodaties šeit: Aktualitātes > Preses relīzes
Jūs atrodaties šeit: Aktualitātes > Preses relīzes

"Alkohola patēriņa mazināšanas un alkoholisma ierobežošanas programma 2004. ? 2008. gadam" tiek nodota sabiedriskajai apspriešanai

24.11.2003
Piektdien, 28.novembrī, sabiedriskajai apspriešanai tiek nodota Veselības ministrijas un Narkoloģijas centra izstrādātā un Pasaules Veselības organizācijas atbalstītā "Alkohola patēriņa mazināšanas un alkoholisma ierobežošanas programma 2004. ? 2008. gadam" .

oģijas centra izstrādātā un Pasaules Veselības organizācijas atbalstītā "Alkohola patēriņa mazināšanas un alkoholisma ierobežošanas programma 2004. ? 2008. gadam".

"Alkohola patēriņa mazināšanas un alkoholisma ierobežošanas programma 2004. ? 2008. gadam" sagatavota pamatojoties uz vienu no "Sabiedrības veselības stratēģijas" mērķiem - līdz 2010. gadam būtiski samazināt alkohola kaitīgo ietekmi uz iedzīvotāju veselību, kā arī sasniegt tādu alkohola patēriņu, kādu rekomendējusi Pasaules Veselības organizācija, tas ir, ne vairāk kā 6 litri gadā uz vienu iedzīvotāju. 2002.gadā vidēji uz vienu Latvijas iedzīvotāju aprēķināts 7 litri izdzertā absolūtā alkohola un vērojama tendence alkohola patēriņam pieaugt. Latvijas Sabiedrības veselības stratēģijas mērķis ir attālināt vecumu, kādā tiek uzsākta regulāra alkohola lietošana 15 gadus vecu un jaunāku iedzīvotāju vidū.  

Ar "Alkohola patēriņa mazināšanas un alkoholisma ierobežošanas programma 2004. ? 2008. gadam" var iepazīties Veselības ministrijas mājas lapā www.vm.gov.lv
Mājas lapā visi interesenti tie aicināti izteikt viedokli par programmu un ar alkoholisma izplatību saistītām problēmām Latvijā. 

Pēdējo gadu statistika liecina, ka Latvijā, tāpat kā vairumā industriāli attīstīto zemju, alkohola lietošana ir nopietna sociāla problēma. Pārmērīga alkoholisko dzērienu lietošana ietekmē ļoti daudzas indivīda dzīves sfēras - labklājību, laimi, ģimenes dzīvi, attiecības ar citiem cilvēkiem, sekmēm darbā, mācībās, nodarbinātības iespējām un finansēm.

Alkohola lietošana ir saistīta ar traumām ceļu satiksmes negadījumos, nelaimes gadījumiem darba vietās, vardarbību pret ģimenes locekļiem vai citām personām, nedrošām seksuālām attiecībām, pretlikumīgu uzvedību un paškaitējuma tendenci, ieskaitot pašnāvības.

2002.gada iedzīvotāju pētījumu rezultāti par iedzīvotāju veselību ietekmējošiem paradumiem rāda, ka pēdējā gada laikā alkoholiskos dzērienus lietojuši 90% vīriešu un 87% sieviešu, kā arī 9% vīriešu un 3% sieviešu ārsts ir ieteicis samazināt alkoholisko dzērienu patēriņu, un 4,3% vīriešu un 0,5% sieviešu patērē vairāk nekā 80 gramus absolūtā alkohola dienā, ko var uzskatīt par pārmērīgu alkohola lietošanu.

Pēc Narkoloģijas centra datiem 2002.gadā ir samazinājies to aizturēto autovadītāju skaits, kuri vadījuši transportlīdzekļus alkohola ietekmē. Savukārt krasi audzis transportlīdzekļu vadītāju skaits, kuriem atņemtas tiesības par auto vadīšanu alkohola ietekmē, kā arī pieaugusi mirstība no traumām, kas saistītas ar alkohola lietošanu.

Pēdējo gadu laikā Latvijā ir vērojama pieaugoša tendence alkohola lietošanā skolas vecuma bērniem. Tā skar visu sabiedrību kopumā un ietekmē valsts sociālo un ekonomisko situāciju: tiek ierobežotas jauniešu pilnvērtīgas attīstības iespējas, pasliktinās jauniešu veselība. Tāpat alkohola lietošanas rezultātā pieaug vardarbība un noziedzība.

Alkohola atkarības problēmu risināšanā (ārstēšana un rehabilitācija) tiek tērēti lieli valsts veselības aprūpei paredzētie resursi. Tādēļ problēma risināmā cieši jāsadarbojas gan politiskajai varai, gan institūcijām un organizācijām, kas dienu no dienas iesaistītas cīņā ar atkarības vielu izraisītajiem cēloņiem un to radītajām sekām.

Sabiedriskā apspriešana notiks šī gada 28.novembrī Kongresu namā Mazajā zālē plkst. 10.00.

Pieteikties jaunumiem sadaļai:   Aktualitātes > Preses relīzes