Izdrukāts no: http://www.vm.gov.lv/ttp://www.vm.gov.lv/lv/aktualitates/gimenes_veselibas_gads_2014/

Ģimenes veselības gads 2014

12.07.2017

Veselības ministrija 2014.gadu pasludinājusi par Ģimenes veselības gadu, lai veicinātu savlaicīgu pacientu aprūpi un slimību diagnostiku primārās veselības aprūpes posmā.

Lai diskutētu par aktualitātēm primārās veselības aprūpes jomā, Veselības ministrijas sadarbībā ar Pasaules Veselības organizācijas pārstāvniecību Latvijā 2014.gada 28.martā rīkoja starptautisko konferenci Efektīva primārā veselības aprūpe mūsdienu Eiropā”

Apstiprināts Veselības ministrijas izstrādātais Primārās veselības aprūpes attīstības plāns 2014.-2016.gadam. Plāna projekta mērķis ir stiprināt primāro veselības aprūpi kā pieejamāko, efektīvāko un visaptverošāko veselības aprūpes līmeni, palielinot primārās veselības aprūpes lomu profilaksē, diagnostikā un ārstēšanā, kā arī uzlabot primārās veselības aprūpes kvalitāti.

Ģimenes veselības gada ietvaros paredzēts īpaši akcentēt primāro veselības aprūpi kā cilvēkiem pieejamāko un būtiskāko veselības profilaksē un savlaicīgā saslimšanas risku noteikšanā un, kas popularizē un veicina veselīgu dzīvesveidu visās vecuma grupās:

Veselības ministre Ingrīda Circene (veselības ministre no 25.10.2011.-14.07.2014.): "Turpinot uzsākto labo tradīciju – Mātes un bērna veselības gads, Sirds veselības gads – šogad īpašu uzmanību vēlamies pievērst ģimenes veselībai. Lai nodrošinātu sabiedrības veselību, svarīga ir slimību profilakse un hronisko pacientu aprūpe, ko nodrošina ģimenes ārsta komanda. Sistēmas uzdevums ir novērst un attālināt slimības, savukārt pacienta uzdevums ir aktīvi iesaistīties savas veselības saglabāšanā. Pacientam ir jājūtas droši brīdī, kad piezogas slimība. Kopīgi ar speciālistiem un ekspertiem jau ir sagatavots Primārās veselības aprūpes attīstības plāns. Lai iespējami novērstu hronisku slimību saasināšanos un pacienta nokļūšanu slimnīcā, katram vismaz reizi gadā ir jāapmeklē savs ģimenes ārsts, jāuzzina viss par savu slimību un kā ar to sadzīvot. Ģimenes ārsta praksēm jābūt pieejamām astoņas stundas dienā, jo pacients sev interesējošos jautājumus var noskaidrot sarunā ar prakses māsām. Zvans no ģimenes ārsta prakses un personīgs uzaicinājums uz savas veselības pārbaudi dod šo drošības sajūtu. Savukārt pacientu aicinām būt līdzatbildīgu par savu veselību un par tās saglabāšanu padomāt vēl pirms veselības problēma radusies. Ģimenes veselības gada ietvaros paredzēts īpaši akcentēt primāro veselības aprūpi kā cilvēkiem pieejamāko un būtiskāko veselības profilaksē un savlaicīgā saslimšanas risku noteikšanā."

Rīgas Stradiņa universitātes Medicīnas fakultātes dekāns, Ģimenes medicīnas katedras vadītājs, profesors Guntis Bahs par Ģimenes veselības gadu: „2014.gads Latvijā ir pasludināts par Ģimenes veselības gadu. Vērtējot pašreizējo veselības aprūpes sistēmu valstī, tajā būtu stiprināmas trīs lietas – galvenā ir ģimenes veselība un tās aprūpe; nākamais solis – izvērtēt šīs aprūpes kvalitāti, atbildot uz jautājumiem, kāda tieši ir ģimenes veselības aprūpes kvalitāte un kā to uzlabot; trešais, ne mazāk svarīgais posms – pašu pacientu līdzatbildība un iesaiste rūpēs par savu veselību. Šajā sakarā sistēmas tālākā prasīgākiem pret saviem ģimenes ārstiem, tādējādi arī veicinot sistēmas attīstību kvalitatīvi. Tas nozīmē, gan sekot līdzi, pieprasīt un izmantot valsts garantētās bezmaksas veselības programmas, profilaktiskās apskates un skrīningus, gan vismaz reizi gadā apmeklēt un aktīvi komunicēt ar savu ģimenes ārstu sev svarīgos jautājumos, paļaujoties uz ārsta kompetenci. Ja katrs no mums, kā pacients, to šogad paveiks un savukārt ģimenes ārsti, to respektējot, turpinās uzsākto sadarbību un pacientu izglītošanu par regulāro profilaksi, tad ģimenes veselības gads būs izdevies.”

2014.gada 10.februārī Veselības ministrijā notika Ģimenes veselības gada atklāšanai veltīta preses konference, kurā informēja par gada ietvaros paredzētajiem pasākumiem sabiedrības veselības veicināšanā, kā arī veselības aprūpes pakalpojumu pieejamības nodrošinājumu ikvienam iedzīvotājam.

Prezentācijas:
  • Ģimenes veselības gads" (*pdf.).
  • Valsts apmaksāts ģimenes ārsts" (*pdf.).
  • Infografika "Tavs ģimenes ārsts" - *pdf..