Izdrukāts no: //www.vm.gov.lv//www.vm.gov.lv/lv/aktualitates/6158_koronavirusa_izraisita_slimiba_covid19_/

Koronavīrusa izraisītā slimība COVID–19

 
03.04.2020
700

Informācija par koronavīrusa izraisītās slimības COVID-19 uzliesmojumu

Saistībā ar COVID-19 12.martā pieņemts lēmums par ārkārtējās situācijas izsludināšanu Latvijā! 

Saistībā COVID-19 vīrusa izplatību Latvijā līdz šī gada 14.aprīlim izsludināta ārkārtējā situācija, nosakot virkni stingru ierobežojošu pasākumu. Pilns rīkojuma teksts (aktualizēts 19.martā) lasāms TE.


Aktuālāko diennakts statistiku par veiktajiem izmeklējumiem par aizdomām par COVID-19 saslimšanu, kā arī kopā apstiprinātos COVID-19 saslimšanas gadījumus Latvijā, skatīt Slimību profilakses un kontroles centra tīmekļa vietnē - www.spkc.gov.lv


Diennakts bezmaksas informtīvais tālrunis 8345 un vietne www.covid19.gov.lv. ar COVID-19 saistīto jautājumu noskaidrošanai

Lai iedzīvotāji varētu ērtāk rast atbildes uz dažādiem jautājumiem saistībā ar COVID-19 un tā radīto ietekmi dažādās jomās, Valsts kanceleja ir izveidojusi vienotu bezmaksas informatīvo diennakts tālruni 8345 un vietni www.covid19.gov.lv.

Plašāk lasāms TE.


Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) iedzīvotāju zvanu centrs par COVID-19 > 67387661

SPKC nodrošina iespēju iedzīvotājiem saņemt atbildes uz interesējošajiem jautājumiem par jaunā koronavīrusa izraisīto slimību COVID-19. Zvanot uz telefona numuru 67387661 SPKC speciālisti sniedz iedzīvotājiem atbildes uz jautājumiem, kas saistīti ar COVID-19, tostarp arī rekomendācijas attiecīgajā situācijā un norāda, kur var meklēt vairāk informāciju par interesējošo tēmu.

Uzziņas, individuālas konsultācijas SPKC informatīvā tālruņa darbinieki sniedz darba dienās plkst. 8:30-21:00, bet brīvdienās plkst. 8:30-17:00. 

Atbildīgo iestāžu informatīvie tālruņi konsultācijām un padomiem iedzīvotājiem, kā rīkoties saistībā ar COVID-19 skatīt TE.


Informatīvais biļetens par pēdējās diennakts aktualitātēm par koronavīrusa izraisīto slimību COVID–19 (jaunākā statistika, svarīgākās pēdējās diennakts ziņas, pieņemtie lēmumi u.c., svarīga informācija):

  03.04.2020. 

               02.04.2020.  

                  

 

Iepriekšējo dienu biļeteni (no 2.marta) - pieejami TE 

03.04.2020. Svarīga informācija skaistumkopšanas pakalpojumu sniedzējiem sociālās distancēšanās nodrošināšanai: Ņemot vērā esošo epidemioloģisko situāciju un iespējamos epidemioloģiskos riskus, lai samazinātu COVID-19 infekcijas izplatīšanos un pamatojoties uz Ministru kabineta 2020. gada 12. marta rīkojuma Nr. 103 "Par ārkārtējās situācijas izsludināšanu" 4.22.2 apakšpunktā noteiktajām tiesībām veselības ministram, no šī gada 3. aprīļa stājas spēkā veselības ministra rīkojums Nr. 70 par pasākumiem tetovēšanas, pīrsinga un skaistumkopšanas pakalpojumu sniedzējiem sociālās distancēšanās nodrošināšanai. Rīkojuma teksts pieejams TE.


 

Ekspertu komentāri TV un radio par koronavīrusa izraisīto slimību COVID–19:

Veselības ministrijas un atbildīgo dienestu preses brīfingi, informatīvie pasākumi medijiem, veselības nozares ekspertu intervijas un komentāri TV un radio par turpmāko rīcību un rekomendācijām saistībā ar koronavīrusa izraisīto slimību COVID–19 infekciju - skatīt TE.Kam veic COVID-19 analīzes bez maksas:

1. Iedzīvotājiem, kuriem pēc atgriešanās no ārvalstīm 14 dienu laikā parādās akūtas elpceļu infekcijas simptomi: paaugstināta ķermeņa temperatūra, klepus un elpas trūkums bez cita izskaidrojuma iemesla;

2. Slimību profilakses un kontroles centra noteiktajām COVID-19 slimnieka kontaktpersonām, kuras ir mājas karantīnā un kurām pēc kontakta ar slimnieku 14 dienu laikā parādās akūtas elpceļu infekcijas simptomi: drudzis, klepus un elpas trūkums bez cita izskaidrojuma iemesla (izņemot tuviniekus, kuri dzīvo kopā ar slimnieku).​

3. Noteiktu profesiju darbiniekiem, kuriem parādās akūtas elpceļu saslimšanas simptomi (pieteikties analīzēm var caur savu darba devēju, kurš informāciju iesniegs NMPD):

 • pacientu aprūpē iesaistītiem ārstniecības iestāžu darbiniekiem;
 • farmaceitiem un farmaceitu asistentiem;
 • operatīvo dienestu darbiniekiem – policistiem, ugunsdzēsējiem, robežsargiem, muitas darbiniekiem u.c.
 • sociālās aprūpes iestāžu un patversmju personālam;
 • Valsts vides dienesta inspektoriem;
 • Latvijas nacionālo bruņoto spēku aktīvā militārā dienesta pārstāvjiem;
 • ziņu žurnālistiem, TV un skaņu operatoriem un fotoreportieriem.

3. Noteiktām pacientu grupām, kuri ārstējas slimnīcā (analīzes veic slimnīca):

 • visiem slimnīcas uzņemšanas nodaļā hospitalizētiem pacientiem ar pneimoniju;
 • hospitalizētiem pacientiem ar smagu akūtu respiratoru infekciju bez cita iemesla, kas pilnībā izskaidro klīniskās izpausmes, (t.sk. pacientiem, kuriem ir nepieciešama intensīvā terapija un pacientiem ar neskaidras etioloģijas abpusēju pneimoniju);
 • hospitalizētiem pacientiem ar akūtu respiratoru infekciju, ar kuru inficēšanās notikusi stacionārā;

4. Noteiktām pacientu grupām, kurās infekcijas izplatības un sarežģījuma riski ir ļoti augsti (analīzēm pieteiks iestāde)

 • sociālās aprūpes iestāžu klientiem (gados veciem cilvēkiem ar hroniskām slimībām);
 • patversmju klientiem ar akūtu elpceļu infekciju

Kā jārīkojas plašāk lasīt TE.

Kam neveic valsts apmaksātas COVID-19 analīzes:

1. Iedzīvotājiem bez saslimšanas simptomiem un tiem, kuri pēdējo 14 dienu laikā nav bijuši ārzemēs vai nav bijuši ciešā kontaktā ar SPKC apstiprinātu COVID-19 slimnieku.

2. Iedzīvotājiem, kuriem pēc atgriešanās no ārvalstīm 14 dienu laikā parādījušās vieglas akūtas elpceļu saslimšanas pazīmes (paaugstināta ķermeņa temperatūra, klepus) un kuriem nav iespēju nokļūt uz analīžu nodošanas punktu ar savu transportu. Šādā gadījumā pacients ārstējas mājās ģimenes ārsta uzraudzībā un ievēro mājas karantīnu.

3. Covid-19 slimnieku tuviniekiem, kuri dzīvo kopā ar slimnieku un kuriem parādās vieglas akūtas elpceļu infekcijas slimību pazīmes. Viņi ārstēsies mājās ģimenes ārsta uzraudzībā, ievērojot karantīnu tāpat kā mājās esošais COVID-19 slimnieks.

!!! Iedzīvotāji, kuriem ir vieglas akūtas elpceļu infekcijas slimību pazīmes, bet nav veikts COVID-19 tests, arī ievēro mājas karantīnu, ārstējoties ģimenes ārsta uzraudzībā. Ir aizliegts pamest dzīvesvietu, un jāizvairās no kontakta ar citiem cilvēkiem. Pārtraukt karantīnu un doties ikdienas gaitās var tikai pēc kontroles izmeklējumu veikšanas un ar ārsta atļauju. Cilvēku uzskata par veselu pēc klīnisko simptomu izzušanas un ja divi atkārtoti testēšanas rezultāti uz COVID-19 ir negatīvi (izmeklējumam piesaka ģimenes ārsts zvanot “Centrālai laboratorijai” pa tālruni 20030006).

Kas jāievēro pacientiem, kuriem neveic COVID-19 analīzes un kuri ārstējas mājās ģimenes ārsta uzraudzībā - lasīt TE.

COVID-19 nav īpašas, specifiskas ārstēšanas un to ārstē kā jebkuru vīrusu infekciju, pamatojoties uz pacienta veselības stāvokli. Ņemot vērā to, ka cilvēkiem, par kuriem ir aizdomas, ka tie varētu būt inficējušies ar COVID-19, un cilvēkiem, kam COVID-19 diagnoze ir apstiprināta, nosacījumi izolācijai mājās ir vienādi,  personai, kura ārstējas mājās, analīzes var neveikt.

 Informāciju par COVID-19 negatīviem rezultātiem iedzīvotāji saņems E-veselības portālā

Iedzīvotāji, kuri nodevuši analīzes COVID-19 infekcijas noteikšanai un to rezultāts būs negatīvs, informāciju saņems un varēs apskatīt E-veselības portālā, savukārt, pozitīva rezultāta gadījumā joprojām darbosies iepriekšējā kārtība, kad iedzīvotājiem zvana Slimību un profilakses centra speciālists.

Šāda kārtība ieviesta, lai padarītu darbu mērķtiecīgāku un atslogotu iesaistītos cilvēkresursus, jo iepriekš jebkāda rezultāta gadījumā, ikviens saņēma individuālu zvanu.

Plašāk lasīt TE.


No 18.marta ģimenes ārstu konsultatīvais tālrunis 66016001 strādās visu diennakti:

Ģimenes ārstu konsultatīvā tālruņa 66016001 mediķi iedzīvotājus telefoniski konsultēs akūtu saslimšanu un traumu gadījumoskā arī hronisku slimību saasinājuma brīžos.

Šis ir medicīnisko konsultāciju tālrunis, tāpēc informāciju par COVID-19 analīzēm vai citām uzziņām par COVID-19 ģimenes ārstu tālruņa mediķi nesniegs.


Rekomendācijas un biežāk uzdotie jautājumi un atbildes par koronavīrusa izraisīto uzliesmojumu:

Informācija svešvalodās:
Vizuālie materiāli par koronavīrusa izraisītās slimības COVID-19 uzliesmojumu pieejami TE.

Video materiāls: "Kā izplatās COVID-19 un kā sevi no tā pasargāt?" (latviešu valodā) un (krievu valodā) 

Veselības ministrijas sniegtās aktualitātes par COVID-19 skatīt TE.