Jūs atrodaties šeit: Aktualitātes
Jūs atrodaties šeit: Aktualitātes

Diskutē par jauno onkoloģijas rīcības plānu

06.10.2016
700

6.oktobrī veselības ministre Anda Čakša tikās ar ārstu profesionālo asociāciju, onkoloģijas pacientu organizāciju, kā arī slimnīcu pārstāvjiem, lai pārrunātu sagatavoto rīcības plānu onkoloģijas jomā 2017.-2020.gadā.

Tikšanās rīkota, lai kopā ar onkoloģijas jomas speciālistiem pacientu organizācijām, ārstu profesionālajām organizācijām analizētu onkoloģijas plānā noteiktās prioritātes, kas vērstas uz pacientu savlaicīgu onkoloģisko slimību prevenciju, diagnostiku, ārstēšanu un aprūpi.

Onkoloģiskās slimības tradicionāli ir otrs izplatītākais nāves cēlonis Latvijā aiz sirds un asinsvadu slimībām. Katru gadu vēzi atklāj aptuveni 11 tūkstošiem pacientu, savukārt uzskaitē 2015.gada beigās bija 74,5 tūkstoši pacienti.

Veselības aprūpes pakalpojumu pieejamībā onkoloģiskie pacienti saskaras ar gaidīšanas rindām gan uz izmeklējumiem, gan ārstēšanu. Gaidīšanas laiks svārstās no dažām dienām līdz pat 6 mēnešiem, piemēram, gaidīšanas rinda dažās ārstniecības iestādēs uz kodolmagnētiskās rezonanses izmeklējumu. Minētais faktors negatīvi iespaido iedzīvotāju savlaicīgu vēršanos pie ārsta veselības problēmu gadījumos, kas ir īpaši nozīmīgi onkoloģisko saslimšanu gadījumā. Lai gan pakāpeniski pieaug agrīni atklāto gadījumu skaits - 2009.gadā ar 1.stadiju uzskaitē uzņemti 21,7% pacientu, 2014.gadā - 29,4% pacientu, bet 2015.gadā - 27,8%. Joprojām saglabājas augsts 3.stadijā (2009.gadā - 18,3%, 2014.gadā - 16,5% un 2015.gadā - 16,4%) un 4.stadijā (attiecīgi 21,0%, 20,6% un 2015.gadā 20,5%) diagnosticēto gadījumu īpatsvars.

Jāuzsver, ka agrīna vēža atklāšana ir viens no būtiskiem faktoriem veselības atgūšanā. Pirmā gada letalitāte un piecu gadu dzīvildze1 ir saistāma ar audzēja stadiju diagnozes noteikšanas brīdī – 2014.gadā vēlīni diagnosticētajiem audzējiem (4.stadijā) pirmā gada letalitāte ir 74,2%, bet agrīni diagnosticētiem audzējiem (1.stadijā) - 4,6%. Savukārt, piecu gadu dzīvildze 4.stadijā 2010.gadā diagnosticētajiem audzējiem ir tikai 8,8%, bet 1.stadijā 81,3%. 

Onkoloģijas plāna mērķis ir uzlabot onkoloģisko saslimšanu agrīnu diagnostiku, palielinot 1.un 2.vēža stadijā diagnosticēto pacientu īpatsvaru vismaz līdz 60% no kopējā uzskaitē uzņemto pacientu skaita, un nodrošināt savlaicīgu ārstēšanu biežākajās ļaundabīgo audzēju lokalizācijās.

Nepieciešams arī paaugstināt vēža skrīninga aptveri, sasniedzot mērķa grupu atsaucību dalībai vēža skrīningā vismaz līdz 75% no mērķa, kā arī paplašināt paliatīvās aprūpes pieejamību onkoloģiskajiem pacientiem 

Veselības ministre Anda Čakša: „Vēzis ir viena no bīstamākajām saslimšanām, tomēr tā ir ārstējama slimība, to pierāda pasaules pieredze. Mans mērķis ir panākt, lai arī Latvijā šī saslimšana nenozīmētu nāves spriedumu. Šim mērķim jau nākamā gada budžetā onkoloģijas plāna realizācija jānovirza 12.2 miljonu eiro. 

Atgādinām, ka jau no šā gada 1.oktobra ir spēkā stājusies jauna kārtība, lai nodrošinātu savlaicīgāku un efektīvāku izmeklēšanas un ārstēšanas uzsākšanu pacientiem, kuriem ir medicīniski pamatotas aizdomas par ļaundabīgu audzēju. Uzlabojumi paredzēti gan ļaundabīgo audzēju primārajā diagnostikā, gan ģimenes ārstu un ārstniecības iestāžu darbā gadījumos, kad, pamatojoties uz medicīniskām indikācijām, radušās aizdomas par onkoloģisku slimību.

Jaunā kārtība paredz, ka pacientus, kuriem ir medicīniski pamatotas aizdomas par ļaundabīgu audzēju, savlaicīgākas izmeklēšanas un ārstēšanas uzsākšanai, ģimenes ārsti varēs nosūtīt nepieciešamo izmeklējumu veikšanai un šie izmeklējumi attiecīgai ārstniecības iestādei tiks apmaksāti pēc fakta - virs līgumos ar NVD noteiktā pakalpojumu apjoma (kvotas). Tas ļaus saņemt pacientam nepieciešamos izmeklējumus 10 darbadienu laikā no vēršanās ārstniecības iestādē.

Savukārt pēc diagnostisko izmeklējumu rezultātu izvērtēšanas, pamatotu aizdomu par onkoloģisku saslimšanu gadījumā, ģimenes ārsts (vai ģimenes ārsta prakses māsa), vienojoties ar pacientu, pieteiks pacienta apmeklējumu specializētā onkoloģiskajā ārstniecības iestādē. Arī šī ārsta onkologa vizīte ārstniecības iestādēm tiks apmaksāta virs līgumos ar NVD noteiktā pakalpojumu apjoma (kvotas), tādējādi ļaujot nodrošināt pakalpojumu sniegšanu savlaicīgi - 10 darba dienu laikā no vēršanās ārstniecības iestādē.

 1pacientu ar ļaundabīgo audzēju izdzīvotība 5 gadus un ilgāk pēc ļaundabīgā audzēja diagnosticēšanas.

Pieteikties jaunumiem sadaļai:   Aktualitātes