Jūs atrodaties šeit: Aktualitātes
Jūs atrodaties šeit: Aktualitātes

Veselības ministrs: sabiedrības veselība ir arī katra paša atbildība

26.03.2015
700

Ceturtdien, 26.martā Veselības ministrijā veselības ministrs Dr.biol. Guntis Belēvičs mediju pārstāvjus iepazīstināja ar sabiedrības veselības uzlabošanas ilgtermiņa plānu “Vesels! Latvijas veselības platforma 2015 – 2065”. 

Platformas galvenie rīcības virzieni vērsti uz sistemātisku katra atsevišķa iedzīvotāja un sabiedrības kopumā veselības uzlabošanu, vienlaicīgi samazinot veselības aprūpes izdevumus uz savlaicīgas profilakses rēķina. 
 
“Viens no svarīgākajiem faktoriem, kas ietekmē indivīda veselību, ir viņa ikdienas ieradumi. Šobrīd vidējais Latvijas iedzīvotāja mūža ilgums ir 74 gadi, bet es esmu pārliecināts – izveidojot ilgtspējīgu platformu sabiedrības veselības veicināšanai un rūpīgi strādājot pie tās atsevišķiem elementiem, tā padarot iedzīvotāju ikdienu veselīgāku, mēs panāksim, ka 2065.gadā vidējais mūža ilgums Latvijā būs 90 gadi, no kuriem absolūti lielākā daļa tiks pavadīti pilnvērtīgi un enerģiski,” piesakot jauno sabiedrības veselības attīstības vīziju, teica veselības ministrs. 
 
Dr. Belēvičs norādīja, ka Veselības platformā “Vesels!”  paredzēti četri virzieni – “Kusties vesels!” tautas sporta un fizisko aktivitāšu veicināšanai,  “Ēd vesels!” pareiza uztura popularizēšanai, “Brīvs un vesels!” atkarību apkarošanai un “Dzīvo vesels!” veselības profilakses aktivitāšu iedzīvināšanai Latvijas iedzīvotāju ikdienā.  Katram no šiem virzieniem ir izstrādāts konkrēts rīcības plāns 2015. – 2018.gadam, kā arī rasts finansējums, kas 2015.gadā būs no veselības nozares budžeta, savukārt no 2016.gada tiks piesaistīts Eiropas Savienības (ES) fondu līdzfinansējums.  
 
Virziens “Ēd vesels!” izstrādāts ar mērķi pieradināt cilvēkus ēst veselīgu pārtiku. Lai to panāktu, tiek plānotas aktivitātes, kuru rezultātā iedzīvotāju ikdienas ēdienkartē palielinātos svaigu augļu un dārzeņu īpatsvars, savukārt samazinātos pārtikas produktu ar augstu cukura, sāls, hidrogenizēto transtauku un pārtikas piedevu patēriņš. Vienlaikus veselīga uztura izvēle samazinātu populācijas aptaukošanos, kas ir riska faktors daudzām saslimšanām. Ja 2012.gadā 32% Latvijas iedzīvotājiem (vecumā no 15 līdz 64 gadiem) konstatēta aptaukošanās, savukārt 18% iedzīvotāju – liekais svars, tad, realizējot platformā paredzētās aktivitātes, 2065.gadā šie rādītāji varētu nokristies attiecīgi līdz 10% un 5%. 
 
Veselības ministrs arī norādīja, ka virziens “Ēd vesels!” izstrādāts ar mērķi samazināt populācijas aptaukošanos un no tās izrietošās veselības problēmas – ja 2012.gadā 32% Latvijas iedzīvotājiem (vecumā no 15 līdz 64 gadiem) konstatēta aptaukošanās, savukārt 18% iedzīvotāju – liekais svars, tad, realizējot platformā paredzētās aktivitātes, 2065.gadā šie rādītāji varētu nokristies attiecīgi līdz 10% un 5%. Lai to panāktu, tiek plānotas aktivitātes, kuru rezultātā iedzīvotāju ikdienas ēdienkartē palielinātos svaigu augļu un dārzeņu īpatsvars, savukārt samazinātos cukura, sāls un pārtikas piedevu patēriņš. 
 
Virziens “Kusties vesels!” izstrādāts, lai veicinātu iedzīvotāju iesaistīšanos fiziskās aktivitātēs – ja pēc 2012.gada rādītājiem pietiekamas fiziskās aktivitātes ir vien 15% iedzīvotāju (vecumā no 15 līdz 64 gadiem), tad 2065.gada mērķis ir panākt, ka šajā vecuma grupā sporto vismaz 80% iedzīvotāju. Lai to panāktu, sadarbībā ar pašvaldībām tiek plānots popularizēt aktīvo atpūtu, kā arī izglītot iedzīvotājus par viņiem pieejamām iespējām, tā uzlabojot vispārējo sabiedrības veselību. 
 
Virziens “Brīvs un vesels!” paredz samazināt dažādu atkarību īpatsvaru sabiedrībā, ņemot vērā, ka pēc 2012.gada rādītājiem 34,3 % Latvijas iedzīvotāju smēķē ikdienā, 43,7% iedzīvotāju pārmērīgi lieto alkoholu, savukārt 14,3% ir lietojuši narkotikas (vecuma grupa 15 – 64 gadi). 
 
Virziens “Dzīvo vesels!” paredz, ka 2065.gadā Latvija būs kļuvusi par valsti, kurā ikviens reizi gadā ir bez maksas saņēmis veselības stāvokļa profilaktisko novērtējumu, ņemot vērā, ka šobrīd šo iespēju izmanto tikai 13% iedzīvotāju. "Tas ļautu savlaicīgi atklāt dažādas nāvējošas slimības – lai sasniegtu šo mērķi, nepieciešams gan izglītot iedzīvotājus par iespējām, gan arī motivēt ārstniecības iestāžu darbiniekus rosināt iedzīvotājus savlaicīgai profilaksei", pauda veselības ministrs. 
 

Pieteikties jaunumiem sadaļai:   Aktualitātes