Jūs atrodaties šeit: Aktualitātes
Jūs atrodaties šeit: Aktualitātes

Informē par gripas profilakses iespējām

03.11.2014
700

Veselības ministrijā notika informatīvs pasākums saistībā ar gadskārtējās gripas sezonas tuvošanos „Gripa. Uzzini vairāk!”.

Profesore Ludmila Vīksna,  Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas Infektoloģijas galvenā speciāliste, uzsvēra, ka  gripa ir viena no izplatītākajām infekcijas slimībām pasaulē. Salīdzinot ar citām infekcijas slimībām, gripa atšķiras ar izplatīšanās ātrumu, izraisīto komplikāciju biežumu un smagumu, kuru dēļ gripas epidēmijas laikā  vairakkārt pieaug hospitalizāciju skaits un cilvēku vēršanās biežums pēc medicīniskās palīdzības. Vīksna aicināja atcerēties, ka gripai ir gan vakcīna, gan iespēja to ārstēt ar speciāliem pretvīrusu preparātiem.
 
Pasaules Veselības organizācijas (PVO) pārstāvniecības Latvijā vadītāja Aiga Rūrāne iepazīstināja ar  PVO Eiropas reģionālā biroja uzsākto informatīvo kampaņu sadarbībā ar sešām Eiropas reģiona valstīm -  Latviju, Lietuvu, Igauniju, Poliju, Rumāniju un Serbiju. Kampaņas mērķis ir veicināt sabiedrības izpratni par gripu un vakcinācijas nozīmi, īpaši uzsverot augsta riska iedzīvotāju grupas - veselības aprūpē strādājošos, grūtnieces, gados vecākus un cilvēkus ar hroniskām slimībām. 
 
Slimību profilakses un kontroles centra Infekcijas slimību riska analīzes un profilakses departamenta direktors Jurijs Perevoščikovs informēja par gripas monitoringu Latvijā, uzsverot iepriekšējo sezonu laikā novēroto arī Latvijā, ka smagāka slimības gaita, komplikācijas un letālie gadījumi cieši saistīti ar hroniskām slimībām, kā arī gados vecākiem pacientiem.
 
Veselības ministrijas valsts sekretāra vietniece Egita Pole aicināja izmantot iespējas valsts apmaksāto veselības aprūpes pakalpojumu ietvaros, tas ir, vakcinācijas iespējas riska grupām ar 50% kompensāciju - iedzīvotājiem vecākiem par 65 gadiem, bērniem vecumā no 6 līdz 23 mēnešiem, grūtniecēm, kā arī riska grupām (cilvēkiem ar hroniskām plaušu, sirds-asinsvadu, vielmaiņas vai nieru slimībām, kā arī ar imūndeficītu vai tiem, kuri saņem imūnsupresīvu terapiju, piemēram, pacienti pēc nieres transplantācijas).
Lai ieplānotu vakcināciju, iedzīvotājam jāsazinās ar sava ģimenes ārsta praksi un kopīgi ar ģimenes ārstu jāpārrunā nepieciešamība veikt vakcināciju pret gripu. Ja iedzīvotājs neiekļaujas kādā no grupām, kurām valsts apmaksā pusi no gripas vakcīnas, ģimenes ārsts var sniegt informāciju par maksas vakcinācijas saņemšanas kārtību.
Papildus informācija un profilakses ieteikumi dažādām iedzīvotāju grupām – http://www.spkc.gov.lv/gripa/.

Pieteikties jaunumiem sadaļai:   Aktualitātes