Jūs atrodaties šeit: Aktualitātes
Jūs atrodaties šeit: Aktualitātes

Veselības ministre rosina izlīdzināt veselības aprūpes finansējumu vismaz līdz vidējam Eiropas Savienībā

05.08.2013
700

Veselības ministre rosina izlīdzināt veselības aprūpes finansējumu vismaz līdz vidējam Eiropas Savienībā.

Ministre preses konferencē iepazīstina mediju pārstāvjus ar veselības aprūpes sistēmas attīstību pēdējo gadu laikā, kā arī Veselības ministrijas priekšlikumus veselības budžeta veidošanai.

Preses konferencē ministre uzsvēra, ka ir veikts nozīmīgs darbs, lai optimizētu veselības aprūpes pakalpojumu sniedzēju struktūru, kas saistīts ar slimnīcu un gultu skaita samazināšanu, lai vairāk pakalpojumus varētu sniegt lētākajā ambulatorajā sektorā. Lai padarītu efektīvāku slimnīcu uzņemšanas nodaļas darbu, slimnīcās izveidotas observācijas gultas. Tādējādi pēdējo gadu laikā būtiski izdevies samazināt tās saucamo pārstrāžu jeb virs līguma summas veiktā darba apjomu kopumā valstī. Neatliekamās palīdzības dienestā izveidotā 24 stundu ģimenes ārstu apziņošanas sistēma ir būtiski palielinājusi ģimenes ārstu lomu pacientu ārstēšanas procesā, kā arī samazinājusi neakūto neatliekamās palīdzības izsaukumu skaitu.

Arī augsta līmeņa eksperti no Eiropas veselības sistēmu un politikas observatorijas un Pasaules veselības organizācijas, veicot apjomīgu pētījumu* secinājuši – Latvijas veselības aprūpes sistēmas efektivitāte ir pozitīva (līdz ar tikai 12 citām ES  valstīm) un novērtēta augstāk nekā piem. Igaunijā, Lietuvā, Dānijā, Lielbritānijā. Tajā pašā laikā veselības aprūpes finansējums Eiropas Savienībā ir trešais mazākais un gandrīz divas reizes mazāks nekā vidējais rādītājs, kamēr izglītības, kultūras un transporta jomas ir virs vidējā Eiropas līmeņa.

Veselības ministrijas priekšlikums palielināt finansējumu veselības aprūpei, vismaz līdz vidējam finansējuma līmenim Eiropas Savienībā, jo ekonomisko attīstību valstij var nodrošināt tikai vesels un darbaspējīgs cilvēks. Savukārt valsts budžeta ieņēmumus varētu palielināt finansējumu veselības jomai varētu palielināt ar akcīzes nodokļa paaugstināšanu azartspēlēm, alkoholam, tabakas izstrādājumiem un saldinātiem bezalkoholiskajiem dzērieniem. Par prioritātēm veselības jomas nākamā gada budžetā  izvirzītas mediķu algu palielināšana, veselības aprūpes pakalpojumu tarifu paaugstināšana, kā arī kompensējamo medikamentu nodrošināšana pacientiem, pirmdien žurnālistiem sacīja veselības ministre Ingrīda Circene (V).

 * Successes and Failures of Health Policy in Europe: Four decades of divergent trends and converging challenges Johan Mackenbach, Martin McKee (Erasmus MC, Netherlands, London School of Hygiene and Tropical Medicine ) - skatīt šeit

Veselības ministres Ingrīdas Circenes prezentācija "Budžets 2014 - Veselības nozares redzējums" - skatīt šeit

 

Pieteikties jaunumiem sadaļai:   Aktualitātes